My Polacy uwielbiamy rośliny doniczkowe. Stawiamy je na parapecie w kuchni i salonie. I nawet jeśli urządzamy mieszkanie w stylu minimalistycznym, z reguły nie rezygnujemy z żywych roślin, ewentualnie ograniczając się do ich ilości. Bardzo modnym dodatkiem jest drzewko bonsai. Skąd właściwie pochodzi i w jakiej cenie można je kupić?

Drzewko bonsai – tak to się zaczęło

Bonsai w dosłownym tłumaczeniu oznacza roślinę w pojemniku. To jednak coś więcej niż zwykły, doniczkowy kwiatek. Historia chińskiego drzewka i słynnej praktyki ogrodniczej, której celem było przycinanie roślin i układanie ich w określoną formę, sięga jeszcze czasów starożytnych. W późniejszych latach sztuka ta została spopularyzowana w Japonii.

Chińczycy zaczęli od tworzenia miniaturowych krajobrazów w szklanych naczyniach, na które składały się strumienie, pagórki, skały, drzewa. Z biegiem lat ograniczono się do sadzenia w pojemniku małego drzewka, które miało przywodzić na myśl otaczającą nas naturę. Dzisiaj chyba każdy z nas zna słowo „bonsai”. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, jak wiele cierpliwości wymaga pielęgnacja tej wyjątkowej rośliny.

Jak dbać o drzewko bonsai?

Drzewko możemy kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Na szczęście ceny bonsai nie są wygórowane. Oczywiście musimy pamiętać, że na kompozycję wyższej klasy musimy przeznaczyć nieco więcej pieniędzy.

Gdy już drzewko bonsai zawita do naszego domu, pamiętajmy o kilku zasadach. Najlepszym okresem do zakupu jest wiosna lub lato. Do przycinania nie wybierajmy sekatora, ale dedykowane kleszcze o dobrym naostrzeniu.

Które gałęzie należy przyciąć? W pierwszej kolejności te, które znajdują się na wysokości pnia i których kształt jest nienaturalny (gałęzie są na przykład powykręcane).

Bonsai ceny – od czego zależą?

Ile kosztuje drzewko bonsai? Najtańszy egzemplarz możemy kupić już nawet za 50 złotych. Oczywiście na ostateczną cenę wpływa wiele czynników. Na przykład drzewka o grubym pniu, zwężającym się do dołu, są droższe.

Bonsai ceny zależą również od tego, w czym są przetrzymywane. Stare, zabytkowe donice automatycznie generują wyższą cenę. Nowe, produkowane w Chinach zmniejszają wartość drzewka.

Jeśli marzymy o tym, aby mieć w domu drzewko bonsai rzadkiego pochodzenia, musimy liczyć się z tym, że nasz portfel stanie się szczuplejszy. Warto dodać, że drzewka bonsai najlepiej trzymać na zewnątrz (w ogrodzie lub na balkonie).

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai ceny.

Comments are closed.

rzejurbanowicz.pl redotavares.com m2012.pl