By urozmaicić klasyczne dania nie musimy spędzać długich godzin w kuchni. Proste i szybkie dania kuchni europejskiej z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę – zaspokoją głód, zaskoczą kubki smakowe i sprawią, że jedzenie stanie się przyjemnością! Warto z bliska przyjrzeć się przede wszystkim kuchni włoskiej i bałkańskiej!

Kulinarna podróż na południe

Bałkany to rozległa kraina, w której mieszają się różnorodne wpływy kulturowe. Widać to przede wszystkim w kuchni, w której znaleźć można ajwar (pasta z pomidorów i papryki), baraninę, słone sery, burki (ciasto filo z nadzieniem na słodko i na sposób wytrawny). Kuchnia bałkańska to proste dania, które z pewnością zaspokoją głód. Chętni wykorzystywane mięsa łączone są w niej z warzywnymi sałatkami z dodatkiem białych serów. Nie brak tu również owoców morza – znajdziemy je przede wszystkim w kuchni chorwackiej czy czarnogórskiej.

Włoskie przepisy w polskiej kuchni

Kuchnia śródziemnomorska cieszy się olbrzymim zainteresowaniem w naszym kraju, kojarzone jest jednak głównie z pizzą oraz makaronami podawanymi na wiele sposobów. Warto wiedzieć, że włoska kuchnia to również doskonałe szynki długo dojrzewające, jak również wyśmienite słodkości. Jednym dań, które pozwolą na zasmakowanie w Italii jest łopatka wieprzowa w ziołach z szynką parmeńską. Klasyczna łopatka została tu podana z szynką długo dojrzewającą, która jest jednym z charakterystycznych produktów na Półwyspie Apenińskim. Słony smak szynki podbijają aromatyczne zioła oraz przyprawy – całość smakuje doskonale i może być popisowym daniem podczas podejmowania gości w naszych domach. Kuchnia włoska to również wspaniałe desery – wśród nich doskonałe lody, ale i ciasta czy desery z dodatkiem owoców. Warto wgłębić się w świat włoskich smaków i wykorzystać ich potencjał na polskim stole!

 

 

Comments are closed.