Krem na przebarwienia czy laserowe usuwanie przebarwień? Sprawdź, jak pozbyć się plam pigmentacyjnych.

Redukcja przebarwień na twarzy – kremem czy laserem?

Plamki na skórze, które mają ciemniejszy kolor niż naturalna barwa skóry, nazywane są przebarwieniami. Ze względu na swój nieestetyczny charakter mogą one powodować poczucie dyskomfortu i kompleksy. W drogeriach i aptekach dostępne są specjalne kremy na przebarwienia, które jednak nie są tak skuteczne, jak profesjonalne zabiegi np. laserowe usuwanie przebarwień. Sprawdź, jak pozbyć się plam pigmentacyjnych.

Przyczyny przebarwień na skórze

Przebarwienia to efekt nieprawidłowego funkcjonowania komórek wytwarzających melaninę, która jest odpowiedzialna za kolor skóry. Gdy znajduje się jej za dużo w jednym miejscu, powstają przebarwienia.

Przebarwienia tworzą się pod wpływem wielu różnych czynników:

  • ekspozycji skóry na nadmierne promieniowanie słoneczne,
  • starzenia się skóry,
  • zaburzeń hormonalnych związanych np. z ciążą lub menopauzą,
  • stosowania leków hormonalnych, np. antykoncepcji hormonalnej czy hormonalnej terapii zastępczej,
  • stanów zapalnych skóry, np. trądzik,
  • stosowania ziół lub leków światłouczulających,
  • predyspozycji genetycznych,
  • niedoborów pokarmowych,
  • uszkodzeń skóry,
  • chorób wątroby.

Przebarwienia są powszechną przypadłością estetyczną, która może pojawić się u osób w każdym wieku. Na szczęście można się ich skutecznie pozbyć. Eksperci z Kliniki Miracki w Krakowie polecają przede wszystkim zabiegi na przebarwienia z wykorzystaniem technologii laserowej, ale również peelingi chemiczne czy mezoterapię igłową. A co z popularnymi kremami na przebarwienia?

Czy kremy na przebarwienia mogą być skuteczne?

Kremy na przebarwienia sprawdzają się przede wszystkim w celach profilaktycznych – stosowanie kremów z wysokim filtrem promieni UV w okresie letnim i wiosennym, ale też przez cały rok zmniejsza ryzyko powstawania plam posłonecznych. Najlepsze rezultaty przynoszą kremy z filtrem SPF 50+.

Niewielkie przebarwienia można rozjaśnić przy pomocy kosmetyków wybielających, jednak problematyczne jest ich zupełne usunięcie tą metodą. Takie kremy zawierają m.in. kwasy owocowe, witaminę C, kwas kojowy. Domowa pielęgnacja skóry w połączeniu z zabiegami medycyny estetycznej to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z niechcianymi przebarwieniami.

Jak działa laserowy zabieg na przebarwienia?

Lasery wykorzystywane do redukcji przebarwień oddziałują na warstwę podstawną naskórka, w której właśnie znajduje się melanina. Energia lasera wykazuje wysokie powinowactwo do pigmentu skóry, dzięki czemu jest w stanie skutecznie zniwelować przebarwienia. Wiązka lasera przenika do skóry, wywołuje efekt termiczny i powoduje powstawanie dużej liczby mikrokanalików. Zabieg pobudza organizm do podjęcia procesów regeneracyjnych, czego efektem jest redukcja przebarwień.

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja z lekarzem w celu zakwalifikowania pacjenta do zabiegu. Przeciwwskazania do laseroterapii to m.in.: ciąża, aktywne choroby skóry, świeża opalenizna, przyjmowanie leków światłouczulających. Laserowe usuwanie przebarwień zazwyczaj nie wymaga znieczulenia, ponieważ skóra podczas zabiegu chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. Podczas procedury możesz odczuwać pieczenie i mrowienie. Jeśli obawiasz się bólu, poproś specjalistę o zastosowanie znieczulenia w postaci żelu anestetycznego. Chociaż przebarwienia mogą zniknąć już za pierwszym razem, to jednak w wielu przypadkach laserowe usuwanie przebarwień trzeba wykonywać w seriach.

Po zabiegu laserowym konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej skóry – przynajmniej przez pierwsze cztery tygodnie. Efekty działania lasera nie są widoczne natychmiast. Przebarwienia w pierwszych dniach po zabiegu są nawet nieco ciemniejsze, ale wraz z postępującymi procesami regeneracyjnymi i złuszczaniem się naskórka, pojawia się skóra o wyrównanym kolorycie.  

Jeśli masz więcej pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie



Comments are closed.

Nowoczesna metalowa półka na buty do przedpokoju https://motulinka.com/kp/kocyki/mgielka/ https://cults3d.com/en/design-collections/bowij/motulinka