Pokaźny odsetek małżeństw boryka się  z poważnymi kłopotami, które często prowadzą do podjęcia decyzji o rozwodzie lub separacji. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej obu pojęciom. Jakie najważniejsze różnice je dzielą? Sprawdź!

Szybkość postępowania 

Polskie prawo definiuje separację jako  rozkład pożycia małżeńskiego, który zostaje orzeczony przez sąd. Niesie ona za sobą szereg konsekwencji prawnych. O rozwód i separację należy wnioskować do sądu okręgowego. Decyzja sądu zostaje ogłoszona na rozprawie. Przesłanką do ustanowienia separacji jest  zupełny rozkład małżeństwa. W przypadku rozwodu musi być on zupełny i trwały. 

Postępowanie rozwodowe jest znacznie bardziej wnikliwe i długotrwałe niż w przypadku separacji. Małżonkowie decydujący się na czasową „przerwę” od małżeństwa przeważnie otrzymują pomyślną decyzję już na pierwszej rozprawie.

Konsekwencje prawne

Następstwa prawne separacji i rozwodu są bardzo podobne. Zarówno par pozostających w separacji, jak i rozwodników, nie dotyczy już wspólnota majątkowa. W obu przypadkach możliwe jest nałożenie na jedną ze stron obowiązku alimentacyjnego oraz konieczne jest określenie władzy rodzicielskiej i ustalenie formy kontaktów z dziećmi. Jednak, w przeciwieństwie do rozwodu, stan separacji jest odwracalny (w dowolnym momencie można przywrócić małżeństwu moc prawną). 

Wątpliwości? Rozwiej je z prawnikiem!

Podjęcie decyzji o rozwiązaniu lub „zawieszeniu” małżeństwa jest poważnym krokiem wpływającym na życie całej rodziny, więc należy być świadomym wszystkich jej aspektów. Nieocenioną pomocą w całym procesie będzie konsultacja z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej informacji.

Comments are closed.

nstam.org orzwnetrze.com.pl aubezpieczenia.pl